ترانسیمتر فشار

ترانسیمتر در هات تپ

ترانسیمتر در هات تپ به منظور اندازه گیری دقیق مواردی هم چون فشار سیال، دمای سیال، میزان فلو یا جریان آن، دبی سیال از یک مقطع و غیره استفاده می شود. عملیات هات تپ به مجموعه کارهای گرمی اطلاق می شود که با استفاده از آن ها می توان از لوله های تحت فشار و در حال سرویس انشعاب تهیه کرد و یا آن ها را مورد تعمیر و بازسازی قرار داد. اجرای عملیات هات تپ ، نیاز به موارد از پیش تعیین شده و ضروری دارد که بدون در دست بودن این موارد، غیر ممکن خواهد بود.

ترانسیمتر جریان
ترانسیمتر جریان

استفاده از تجهیزات ابزار دقیق در هات تپ

 ابزار دقیق اداواتی برای اندازه گیری هستند که برای اندازه گیری کمیت هایی نظیر دما، دبی، فشار، سطح و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. ابزار دقیق شامل ادواتی از جمله انواع سنسور، انواع کنترلر، نشان دهنده، ترانسمیتر، رکوردر و غیره می باشند که این ابزارها وظیفه اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی را در عملیات های صنعتی به شکلی دقیق انجام می دهند.

ادوات ابزار دقیق را به سه شکل دسته بندی می کنند.

  • از نظر نوع عملکرد، ابزاری که کنترل دما، فشار یا رطوبت را به عهده دارد کنترلر نامیده می شود.
  • ابزاری که مقادیر اندازه گیری را نشان می دهد، تحت عنوان نمایشگر یا ایندیکیتور شناخته می شود.
  • و ابزاری که اطلاعات را به صورت سیگنال های استاندارد منتقل می کند، ترانسیمتر نام دارد.

اما موضوع مورد بررسی ما در این مطلب ترانسیمتر است. اینکه ابزار دقیق ترانسیمتر دقیقا چه نقشی در اندازه گیری دارد و موارد استفاده آن در پروژه های هات تپ به چه گونه است و اینکه این ابزار دقیقا چه کمیت هایی را در هات تپ اندازه گیری می کند.

ترانسیمتر چست

ترانسیمتر تجهیز ابزار دقیقی است که از آن برای اندازه گیری یکی از پارمترهای دما، فشار، دبی یا جریان، سطح و غیره استفاده می شود. در صنایع خطوط لوله و به خصوص در پروژه های هات تپ از این ابزار برای اندازه گیری همین پارامترها که مربوط به خط لوله یا سیال جاری درون آن هستند استفاده می شود.

ترانسیمترها پس از اندازه گیری یکی از پارامترهای فوق، این مقدار را به کمک یک سیگنال به بخش کنترل یا اتاق کنترل در بخش مجزایی از واحد صنعتی یا پالایشگاهی و پتروشیمی می فرستند. این سیگنال ها می توانند از نوع جریانی، ولتاژی و یا هر نوع دیگری باشند.

ترانسیمترها یا الکتریکی هستند یا نیوماتیکی و در صورت استفاده از هر کدام از آن ها سیگنال ارسالی کاملا دقیق بوده و برای تجهیزاتی که لوپ کنترل دارند قابل فهم و تشخیص خواهد بود. نوع الکتریکی و نیوماتیکی این ترانسیمترها در ارسال جریان متفاوت اند. ترانسیمترهای الکتریکی جریان الکتریکی ۲۰-۴ میلی آمپر را به سمت کنترلر الکتریکی ارسال می کند. ترانسیمتر نیوماتیکی نیز فشار هوای PSI 15-3 یا bar را به سمت کنترلرهای نیوماتیکی ارسال می کند.

این تجهیزات به منظور عدم مواجهه با هر گونه نویز، نوسانات برق، فیلترینگ و تقویت سیگنال به خروجی و ورودی کاملا ایزوله احتیاج دارند.

ساختار ترانسیمترها

این تجهیزات از سه قسمت تشکیل شده اند.

  • حس کننده
  • مبدل (ترانسدیوسر)
  • تقویت کننده

برای مدرج کرن و کالیبره کردن ترانسیمترها، طبق دستورالعمل ها و بروشورهای سازنده، ورودی های معینی را برای بدست آوردن یکسری خروجی ها در دستگاه تنظیم می کنند.  

این تجهیزات ابزار دقیق در یک سمت خود با مواردی که قرار است کمیت های مورد نظر آن ها اندازه گیری شود، در تماس قرار می گیرند. سپس توسط حس کننده خود اطلاعات را جمع آوری می کنند و این اطلاعات را به پالس های الکرتیکی دیجیتال و آنالوگ تبدیل می کنند و پس از تقویت به واحد کنترل منتقل می کنند. در واحد کنترل، این مقادیر اندازه گیری شده برای فعالیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

ترانسیمتر در هات تپ

در عملیات هات تپ از ترانسیمترها برای اندازه گیری فشار و دمای سیالات جاری دورن خطوط لوله استفاده می شود. این اندازه گیری در مواردی که لازم است در عملیات دمای سیال را مورد نظر بگیرند (در زمان برش) و یا زمانی که باید فشار سیال را مد نظر قرار دهند ( در زمان ساخت و نصب اتصالات و همچنین سایز لوله انشعابی و استحکام مورد نیاز برای انشعاب گیری)، مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .