عینک ایمنی

عینک ایمنی در هات تپ

عینک ایمنی ابزار ایمنی و محافظت از چشم است که در بسیاری از محیط های کاری استفاده می شود. عینک ایمنی ابزار جدایی ناپذیر بسیاری از ردیف های شغلی است. در محل کارگاه هات تپ نیز بسیاری از اعمال و فرایندها به صورت فعالیت های زیر مجموعه ای در حال اجرا هستند که برای محافظت چشم افراد در آن فرایندها نیاز به استفاده از عینک ایمنی لازم و ضروری می باشد.

استفاده از عینک ایمنی در تست pt
استفاده از عینک ایمنی در تست pt

چشم یکی از مهم ترین اعضای بدن است و به دلیل ساختاری که دارد آسیب پذیری زیادی را شامل می شود. وارد آمدن زخم به چشم و جریحه دار شدن بافت آن ممکن است هیچ گاه جبران پذیر نباشد. آماری که برای آسیب های شغلی به چشم در دسترس است سالیانه حدود ۹۰۰۰۰۰ مورد می باشد. آسیب به چشم در محیط کاری می تواند موجب از کارافتادگی شخص در تمامی طول عمرش شود و یا می تواند دلیلی بر انزوای شغلی و اجتماعی باشد.

مهندسین و برنامه ریزهای عملیات صنعتی که پایه و اصول هر عملیات را طرح ریزی می کنند باید توجه داشته باشند که حفظ اصول ایمنی کارکنان و اموال از ابتدایی ترین ضروریات اجرایی در هر محیط کاری است. این مهندسین باید تا حد امکان، آسیب های احتمالی را که ممکن است متوجه افراد شود از محیط کاری دور نمایند. برای مثال در خصوص محافظت از چشم ها باید تا حد امکان مانع از تماس چشم افراد با عوامل خطرزا شوند. در صورتی که پرهیز از این عوامل غیر ممکن باشد این مهندسین باید وسایل و تجهیزاتی را در محیط کاری مستقر کنند تا افراد با استفاده از این تجهیزات ایمنی از خطر بر حذر باشند. استفاده از عینک ایمنی در بسیاری از محیط های کاری، راه حلی است که برای محافظت از چشم افراد در برابر خطر احتمالی، اندیشیده شده است.

عینک ایمنی

در بسیاری از مشاغل باید از چشم ها در برابر اجسام خارجی، بخار، تشعشعات و غیره محافظت کرد. برای محافظت از چشم ها معمولاً از عینک ایمنی استفاده می شود. این عینک ها اندازه ای بزرگ دارند و حتی افرادی که از عینک های طبی استفاده می کنند می توانند از این عینک ها بر روی عینک طبی خود استفاده کنند. البته عینک های طبی دیگری وجود دارند که علاوه بر محافظت چشم در برابر خطرات و آسیب های شغلی، عیوب طبی و انکساری چشم را نیز برطرف می کنند. همچنین عینک هایی که کارکنان بر روی عینک طبی خود استفاده می کنند، باید به گونه ای باید که هیچ گونه مشکلی در دید فرد ایجاد نکنند.

شیشه ی این عینک ها با استفاده از فرایندهای حرارتی مقاوم سازی می شود تا به راحتی در برابر عوامل خارجی آسیب نبیند. دسته ی این عینک ها نیز یا از مواد فلزی همچون نیکل ساخته می شود و یا از جنس پلاستیک بوده و از موادی مانند سلولز استات بوتیرات، سلولز استات، پلی کربنات و نایلون ساخته می شود.

عینک ایمنی باید از لحاظ مقاومت با شرایط شغلی و نوع عملیاتی که می خواهند انجام دهند، همخوانی داشته باشد. همچنین این تجهیزات باید عاری از هرگونه حباب هوا، موج یا ترک خوردگی باشد. سطوح داخلی و خارجی این عینک ها نباید هیچ گونه موجی داشته باشد. قطر عینک های دایره ای شکل باید ۵۰ میلی متر، عرض آن ها ۵٫۴۴ میلی متر و ارتفاع آن ها از جهت قائم ۳۸ میلی متر باشد.

مقاومت شیشه ی عینک ایمنی برای کارهایی از جمله برش کاری، تراشکاری، پرچ زنی، سنگ زنی، فرزکاری و غیره باید به میزان کافی تأمین شود و مطابق با شرایط کاری باشد. انتخاب این عینک ها در هر محیط کاری باید بر طبق مقررات ایمنی و بهداشتی آن محیط انجام شود.

عینک ایمنی در رابطه با لنزهای خود از استاندارد ANSI Z 87.1 پیروی می کنند. این لنزها دارای طیف خاصی از کدورت هستند تا از چشم افراد و کارکنان در برابر درخشندگی و نور حاصل از کار محافظت کنند. عدد کدورت نامی است که بر این ویژگی عینک ها گذاشته شده است.توانایی عینک ایمنی در جذب اشعه های IR، UV و اشعه های مرئی را عدد کدورت می نامند. این عدد شماره عینک نیز نامیده می شود.

 در کارهایی که ممکن است پرش اجسام خارجی به چشم آسیب بزند شیشه ها و لنزهای مقاوم تری برای ساخت این عینک ها به کار می رود.

عدسی عینک ایمنی معمولا از جنس پلی کربنات است. عدسی پلی کربناتی در برابر ضربه و برخورد اجسام سخت، مقاوم است. این عدسی ها زود خش برمی دارند بنابراین برای بهبود کیفیت و افزایش عمر آن ها باید از پوشش های محافظ بر روی آن ها استفاده کرد. 

انواع لنزهای عینک ایمنی

لنزهای عینک های ایمنی می توانند با ویژگی ها و خواص متفاوتی تولید شوند. لنزهای ضد مه، ضد خش، ضد استاتیک که مانع از جذب گرد و غبار می شوند، ضد UV و لنز پلاریزه از جملۀ پرمصرف ترین عینک های ایمنی هستند.

انواع آسیب های چشمی که ممکن است در محیط کار متوجه افراد شوند عبارت اند از:

 • ورود اجسام خارجی به چشم
 • وارد آمدن زخم به چشم
 • ورود عوامل میکروبی به چشم و ابتلا به بیماری عفونی چشم
 • بیماری آب مروارید شغلی
 • ضربه به چشم
 • قرمزی چشم
 • آسیب دیدن چشم از پرتوها
 • سوزش، التهاب و خارش چشم
 • احساس درد و کوفتگی در چشم
 • آسیب به چشم به علت نور کم محیط کار
 • ورود گازهای شیمیایی و گرد و خاک به چشم

فرایندهای آسیب رسان به چشم در هات تپ

در کارگاه هات تپ و پیش از آغاز این عملیات بر روی خطوط لوله یا مخازن مختلف، نیاز به ساخت اتصالات و یکسری تعمیرات بر روی تجهیزات مختلف وجود دارد. برای مثال برای ساخت کاتر متناسب با جنس خط لوله و ضخامت آن نیاز به تراشکاری دارند. از عملیات تراشکاری همچنین برای ساخت آداپتور، اصلاحات دستگاه هات تپ و همچنین ساخت اتصالات نیز استفاده می شود. همان طور که پیداست در تراشکاری برخورد و پرش اجسام ریز خارجی به طرف چشم محتمل است. عملیات دیگری هم چون فوق سنگ زنی و فرزکاری نیز در محل کارگاه هات تپ اجرا خواهد شد. این دستورالعمل ها و ضوابط ایمنی، افراد حاضر در کارگاه را بر آن می دارد تا برای اجرای این عملیات از عینک ایمنی مخصوص و متناسب با این عملیات استفاده کند و از چشم های خود در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .